Katagoriler
Soru Cevap

Bir Soru Sor
Özgür BULUT
07 Nisan 2014 Pazartesi
iyi günler hocam sitenizde Şeyh Osman Nuri Bağdadi Ölmeztoprak (k.s) ile ilgili yazılarınızı okudum. Hayatta yaşayan halifesi olmadığını belirtilmiş Şeyh Osman Nuri Bağdadi Ölmeztopraka biat etmek için ne yapmalı ve biat edilmeden zikri çekilebilir mi?

Cevap :
Bahsi geçen Gavsla herhangi bir bağımız yoktur.Bu başlıkta sizlere yardımcı olamıyorum...Selam ve duayla...(Dr.Ferhat ÖZDEMİR)
Şanlıurfa
ozgurbulut82@hotmail.com

Halil çabacı
06 Nisan 2014 Pazar
Değerli hocam Beduh, Echez ,Betad.ve Ra esmaları varmıdır? Bunlar hangi dildendendir? Günümüzde hangi esmalara karşılık geliyor? Anlamları nedir? Selamlar...

Cevap :
Beduh kelimesi eskiden mektuplara yazılan tılsımdır.İnanışa göre mektubun yerine ulaşmasında bu ad etkili olmaktadır. Celcelutiyede geçen betadin zehecin bi vahi'l-vehâ.. ila ahir kelimeler yukarıdan aşağıya sağdan sola toplamı 15 olan gizemli ebcet -vefk- sayı değeridir. Bu kelimelerin aslı Süryanicedir. Selam ve duayla...(Dr.Ferhat ÖZDEMİR)
İstanbul
halilcabaci@gmail.com

Özgür BULUT
06 Nisan 2014 Pazar
İyi günler hocam benim sürekli kafama takılan bir soru var. İllaki bir mürşid-i kamile biat etmek ondan tövbe almak gerekli mi? İnsan mürşid-i kamil olmadan nefsin mertebelerini geçip kamil insan olamaz mı? Kamil insan olmada mürşit-i kamilin insana ne gibi yardımı olabilir?

Cevap :
Merhabalar. Nefis konaklarını geçmek için kamil bir mürşidi kamilden el almak gerekir...Bu dünya evreninde de böyledir...Doktor olmak istiyorsanız Tıp fakültesinde okumanız gerekir...TUS sınavını başarmanız istenir...Çocuk sahibi olmak istiyorsanız bir kızla evlenmeniz gerekir...Nefis konaklarını geçmek için insan-ı kamile biat da böyledir...İnsan-ı kamil elinden biat almadan nefis menzillerini geçmek sadece hayaldir...Selam ve dua ile... (Dr.Ferhat ÖZDEMİR)
Şanlıurfa
ozgurbulut82@hotmail.com

Mehmet Kasım
05 Nisan 2014 Cumartesi
Saygıdeğer hocam celcelutiye ile ilgili bir izahatta şöyle deniyor:Hayat ağacı diye verilen şekilde ki (şemunun şeklidir) ve onun iman noktalarında latifelerinde kodlanmasıdır ve haktan sapmana sebeptir. Fatihanın dalalet kısmında takılı kalmaktır esfele safilinde avunmaktır. Buradaki hayat ağacı şemun ilişkisiyle kastedilen nedir? Şemun ne demektir? Bu alıntıdaki ifadeleri açıklar mısınız? Mürşidim yok kendi başıma celcelutiyeyi virt edinmemde sakınca var mı? Hayat ağacının aslının sidretül münteha olduğu doğrumudur? Kutsal geometri gibi ifadelerin kitap ve sünnette yeri varmıdır? Celcelutiyenin kabala metoduyla öğretilmesine neden ülkemizde izin veriliyor?

Cevap :
Celcelutiye ile ilgili aktardığınız bilgiler Kabala Yahudilerine aittir,batıldır. Bu düşünceler İslam alimlerinin görüşü değildir. Üstünde durmaya değmez...Kendi başınıza Celcelutiyeyi dua olarak ara sıra okursunuz...Bunda bir sakınca yoktur. Düzenli olarak okumak sırlarına açılmak veli iznine bağlıdır...Selam ve duayla...(Dr.Ferhat ÖZDEMİR)
İstanbul
Mehmetka34@gmail.com

Özgür akın
05 Nisan 2014 Cumartesi
Değerli hocam aşağıdaki maddelerle ilgili celcelutiye eğitimi verildiğini söylüyorlar, mürşitsiz bu eğitimler verilebilir mi? Sorun olmaz mı? Yaşam ağacı ve sefirot ifadesi geçiyor, bunlar kabaladada anlatılıyor, yaşam ağacının celcelutiye ile bağlantısı varmıdır? Celcelutiyenin aşağıdaki maddelerle ilişkisi nedir izah eder misiniz? Celcelutiyedeki hurufu mukattalar ve semboller ve kullanımı. Yaşam ağacı ve hurufların Bedene ve mekana yerleştirilmesi Celcelutiye 1-2-7-12-23-55 ve 58 bablara uyumlanması ve inisiyasyon Celcelutiye seansları nasil yapılır ? Uygulamalar ve Celcelutiyenin esmaları ve kullanımı Celcelutiye Melekleri ve Hadimleri imajinasyonu Besmele, Fatiha ve Ayetel Kursi sırları ve Celcelutiye ile bağları Celcelutiyenin bablarının kullanım alanları ve hastalıklarla olan ilişkisi Görsel “Yaşam Çiçeği ve Yaşam Ağacı” sefirlerinin Huruf ve esmalar ile ilişkisi ve kullanımı Celcelutiye Bablarından olumlama hazırlanması ve kullanımı

Cevap :
Değerli Özgür. Yaşam Ağacı ve Sefirot İsrail KABALA tarikatına ait bir öğreti...Sizlere çok öz ve net bir yöntemden söz edeyim.İster Kuran ayetleri olsun ister Allahın isimleri ya da Celcelutiye gibi dualar olsun VELİ izni olmadan yapıan havas çalışmalarının tümüne ŞEYTAN gelir...Bu kesin bir kuraldır...Bunu yapan ister Müslüman ister Yahudi olsun bir şey değişmez...Veliden alınan ruhsatla yapılan dua zikirler Allahın koruması altında olur...İsrail Kabala tariki öğreti olarak CELCELUTİYE'DEN yararlanmakta...Ama Celcelutiyenin makamları sanarak tamamen şeytanlara maskara olmaktalar...Yogistler,meditasyon yapanlar,rahipler, Budistler tamamen şeytani -istidraci- evren içinde yer alırlar...Celcelutiyenin tabii ki Fatiha ile de Besmele ile de ilgisi var...Bunlar velilere kapalı olan bilgiler değil...Bize Celcelutiye ile ilgili aktardığın uygulamaların tümü KABALA öğretisinin bir usulüdür...Yanaştıkları da cin ve şeytandır...Kimin ki yolu Muhammed Aleyhiselama yüce İslam dinine çıkmaz...O yol sapkındır ve o yoldaki tüm dua ve ritüeller de şeytana çıkar...Önerim böylesine sapkın insanlardan ve onların öğretilerinden uzak durmanız...Bu yolla Celcelutiye okumamanız...Selam ve dua ile...(Dr.Ferhat ÖZDEMİR)
İstanbul
ozgurluk66@gmail.com

Osman efendi
02 Nisan 2014 Çarşamba
Değerli hocam imam buninin celcelutiye şerhinde 426 beyitlik kısmın ilk iki beyti şu şekilde: Bede et bibismillâhi rabbi ve maliki Metâliu esrâri bi sirrî alanet Fe esmâühâl azamî bihârrûhi tehdedî İla sirrü esrâri bi bâtînihi intavet Diğer 71 beyitlik kısımda ise piyasadaki celcelutiye ile beyit farklılıkları var.Celcelutiye kaç beyittir? Okumalarımızda hangi beyitleri esas almalıyız? Piyasadaki beyitler ile imam buninin şerhindeki beyitler neden farklı? Bu konuya açıklık getirir misiniz? Celcelutiyeyi bütün beyitleriyle nasıl virt edinmeliyiz yardımcı olur musunuz?

Cevap :
İmam Buni Hazretleri'nin Şems El Maarif adlı eseri tercüme hatalarıyla dopdolu...Oradaki Celcelutiye de aslına uygun değil...Gerçek Celcelutiye Ahmet Gümüşanevi Hazretlerinin 3 ciltlik Mecmuatul Ahzab eserinde var...Bedüzzaman Said Nursi Hazretleri'nin Büyük Cevşeninde de var...Ancak buradaki kimi beyiyler çıkarılmış...Pamuk Yayınlarının neşrettiği dua kitaplarındaki Celcelutiye hakikidir...Oradan okumanızı öneririm. Her şey gönlünüzce olsun...Selam ve duayla...(Dr.Ferhat ÖZDEMİR)
İstanbul
efendios@gmail.com


 
  Copyright Celcelutiye.com © 2008 - 2014
Hersey Sevmekle Baslar..